Arnika (lat. Arnica montana) sadrži helenalin koji kao jak antiinflamator ispoljava efekat na smanjenje osećaja bola i ukočenosti u zglobovima i mišićima. Prisustvo seskviterpenskih laktona, flavonoida i etarskih ulja u ekstraktu planinske arnike pomaže kod uganuća, iščašenja, reumatskih tegoba, krvnih podliva i modrica. Doprinosi smanjenju bola u zglobovima uzrokovanog reumatskim promenama. Kliničke studije su pokazale da se lokalna primena preparata arnike može posmatrati kao alternativa ibuprofen gelu u tretmanu osteoartritisa.
Đavolja kandža (lat. Harpagophytum procumbens) je biljka čiji koren sadrži heterozid harpagozid koji deluje kao efikasan antiinflamator. Studije su pokazale približno istu efikasnost đavolje kandže i sintetskih antiinflamatornih lekova i zbog toga se preporučuje kod bolova različite etiologije.
Kora bele vrbe (lat. Salix alba) sadrži fenolne glikozide od kojih je najznačajniji salicin koji pokazuje protivupalno i analgetsko dejstvo. Salicin se u organizmu pretvara u salicilnu kiselinu koja je odgovorna za terapijske efekte kore bele vrbe. Pored salicina, tanini, flavonoidi i glikozidi doprinose ukupnom efektu u tretmanu bolnih i upalnih stanja.
Tamjan predstavlja smolu koju luče biljke iz familije Boswellia, a upotrebljava se u tradicionalnoj medicini za ublažavanje bolova i upala u području zglobova. Bosvelijska kiselina je najvažniji sastojak tamjana. Ispoljava snažno protivupalno dejstvo i efikasno ublažava bol i otok uzrokovan artritisom.
Kamfor je smolasta materija karakterističnog mirisa. Predstavlja glavni sastojak etarskog ulja kamforovog drveta (lat. Cinnamomum camphora). Upotrebljava se kod reumatskih bolova, mialgija i neuralgija.